Kapříci, danajský dar a oslava narozenin

29. prosince 2012 v 20:13 | D@ve |  zážitky
Letošní Vánoce jsou pro mě doslova nabité událostmi, dokonce i místy tekla krev! Chci se tu rozepsat o tom, jak jsme prodávali kapry, co také způsobil údajný konec světa a nakonec o dárku k narozeninám nejslavnější bytosti.


Kapříci

V zápočtovém týdnu jsem 6 dní málo spal a hodně stál - venku u kádí s kapry v souladu s otvírací dobou Lídlu v Čáslavi. Moji spolužáci Otík (vizte jeho blog), Vašek (hlavní hrdina nedávné story) a Marek (autor designu tohoto blogu) tam stáli taky. Prvních 400 kilo kaprů čekalo na svou popravu už od úterka. I když někteří byli svými vykupiteli přesunuti do van, smrt je stejně neminula.

Hned od začátku panovala v týmu pohodová nálada, Bůh vyslyšel naše modlitby, aby náš stánek mohl být u Lídlu, který poskytuje i elektřinu. Měli jsme skvěle vybavenou "kancelář" - auto s přímotopem, vařičem a šňůrami na sušení ponožek, rukavic a dalších mokrých věcí. Zpočátku moc lidí nechodilo, takže kapříkům tvořili společnost dva z nás přes den a jeden držel noční hlídku.

Celý tým kromě Oty prodával kapry poprvé. Viděli jsme několik instruktážních videí, jak takového kapříka správně zabít, vykuchat, oškrábat mu šupiny a odstřihnout ploutve. I když mi krev nevadí, zjistil jsem, že jsem na zpracování kapra levý. Dle mého názoru nejlehčí činnost, oddělení žluče od vnitřností, jsem nezvládl, takže byla správná volba dát mě ke kase. Občas, když lidé chtěli živého kapra, jsem lovil ryby z kádě, vážil, účtoval a dával do tašky. Občas mrzlo, občas pršelo, ale většinou bylo slabě nad nulou. Náš stánek neměl střechu, takže hlavně za toho nedělního vydatného deště jsem zjistil, že nejlepší pomůckou pro počítání v těchto extrémních podmínkách je obyčejná tužka "jednička", se kterou lze psát mezisoučty i na mokrý papír! Navštívila nás hygiena i ČOIka, ale vše bylo v pořádku.

"Dáme hlavy dohromady!" byl náš oblíbený vtip, když chtěl mít zákazník několik uříznutých hlav v jednom sáčku. "A chcete jenom zabít, nebo i vykuchat?" přeřekl jsem se při rozhovoru s jednou paní, která měla jízlivou poznámku na Vaška, že mu to moc rychle nejde (právě mrzlo). Nelze nezmínit Otíkovu hlášku: "My kapříka zvážíme a vy zvážíte, jestli si ho vezmete."

Ve středu nebo ve čtvrtek na nás někdo křičel: "Nájemní vrazi!" Párkrát jsme se zapovídali a vyšlo najevo, že jsme křesťané. "A co to přikázání nezabiješ?" zajímalo někoho. Došel jsem k tomu, že kdyby to platilo nejen na lidi, ale i na zvířata, nemohli by Židé vykonávat oběti, které nařídil Bůh.

Trochu jsem se bál toho, že se mi zhorší hlas, ale došlo k pravému opaku. Hlas se mi zlepšil. Při vytváření hor nádobí si zkouším i zpívat a je to fakt lepší. Takže chvála Bohu za to všechno!

A co se týče toho, jak jsem se cítil - v jednu chvíli to byla směs tří faktorů - zima, strach a rybina. To bylo tehdy, když jsem šel na poštu poslat složenkou tržbu za den (několik desítek tisíc korun). "Vy prodáváte kapry, co?" zeptala se mě pošťačka za plexisklem, "je to z vás pěkně cítit!"

Otík složil Kapří píseň.

Danajský dar

V minulém článku Rozhovor o konci světa jsem dal najevo, co si o tom myslím. Vedení Blog.cz však pojalo tuto poplašnou zprávu komerčně. Titulní stránka hrdě hlásala: "Pokud nenastane konec světa, nastane nová titulní stránka blogu!" Moc nadšený jsem z toho nebyl. Když jsem se po kapří brigádě dostal k internetu a podíval se na to veledílo, chtělo se mi skočit do té kádě s kapry, abych vychladl. Přeplácaný design, nefunkčnost odkazů a absence užitečných funkcí (nejnovější články oblíbených blogerů, poslední komentáře). Mezi blogery to vyvolalo v drtivé většině negativní reakce, někteří se dokonce rozhodli stávkovat. Vedení blogu nám tedy dalo pěkný dáreček - Trojského koně, který zaviroval vánoční náladu mnoha blogerů. Já si však z toho nic nedělám, protože mám v sobě nainstalovaný Antivir!

Oslava narozenin

Tak jako se Pán Ježíš narodil do chlíva, tak se skrze mou víru v Něj narodil Boží život do mého špinavého srdce. Přebývá ve mně jeho Svatý Duch, který mě učí ho poslouchat, proměňuje můj charakter, stará se o mé potřeby a já jsem mu za to vděčný! I v roce 2013 chci, aby můj život byl co nejlepším svědectvím o tom, že Bůh je živý! Dávám Bohu sám sebe k dispozici! Z toho se raduji, že už nemusím otročit svým hříšným touhám, ale mohu slavně vítězit mocí toho, který si mě zamiloval. Nejsem sice křesťanský superman, hodně věcí mi ještě nejde, ale nepřestávám věřit, že s Boží pomocí můžu zachraňovat lidi od pekla.


Mám moc rád tuto vánoční píseň od power-metalové skupiny Theocracy:

Všem svým čtenářům přeji do roku 2013 odvahu do správných rozhodnutí a vytrvalost v nich!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Milana Milana | E-mail | 2. ledna 2013 v 10:07 | Reagovat

Moc pěkný článek :)

2 D@ve D@ve | E-mail | Web | 2. ledna 2013 v 12:28 | Reagovat

[1]: Díky :-)

3 Sariklen Sariklen | Web | 2. ledna 2013 v 12:41 | Reagovat

Díky za tenhle článek. Hodně jsem se nasmála, zvlášť u části s vašimi oblíbenými hláškami u prodeje kaprů.

Co se týče nového vzhledu na blog.cz, má počáteční reakce byla pozitivní. Teď ale nacházím mouchy. Když jsem přihlášená a dám hlavní stránku blog.cz, docela mi vadí to zelené prázdné místo vpravo pod nápisem Váš blog. Dále mi vadí ta neustále se posouvající reklama vlevo. Pohyblivé boxy s novinkami a blogy dne mi nijak zvlášť na nervy nelezou.

Doufám, že brzy dají do provozu Témata blogů.

Moc Ti držím palce na cestě s Bohem. Hodně úspěchů s evangelizací.:) Nechť v nás všech Ježíš stále více pracuje!

4 D@ve D@ve | E-mail | Web | 2. ledna 2013 v 13:14 | Reagovat

[3]: Jj s kapříky bylo veselo :-D

Protože jsem trvale přihlášený do administrace svého blogu, dal jsem jsi do záložek rovnou odkaz, takže vůbec nemusím chodit na hlavní stránku Blog.cz. Rozčlenění blogů do kategorií je k dispozici na http://odkazy.blog.cz/ :-) A pro sledování svých oblíbenců (nejen na Blog.cz) používám RSS čtečku.

Díky za přání. Kéž jsme těmi Božími nástroji, kteří nebrání Duchu svatému si nás používat tak, jak On chce ;-)

5 Vendy Vendy | Web | 4. ledna 2013 v 20:11 | Reagovat

Jste vy hoši vtipálkové! Škoda, že jste tak daleko, u vás bych si klidně kapříka zakoupila! I zabít bych ho nechala...:-)
Poznatek s tužkou - ano, máš pravdu, někdy není nad obyčejnou tužku! V zimě, když je pod nulou, leckdy nepíše propiska - a nemusí ani pršet. Zato tužka to zvládne vždycky. Pokud se nevylomí špička, pravda...
K danajskému daru se ani nevyjadřuji, ještě k tomu statečně smazali všech sedmnáctset komentářů, které byly napsány. Vskutku odvážní hoši!
Ku narozeninám gratuluji.
Je vidět, že to bereš po svém, optimisticky a s humorem.

6 D@ve D@ve | E-mail | Web | 5. ledna 2013 v 19:05 | Reagovat

[5]: To by nám udělalo radost, protože peníze do našich kapes šly jen ze služeb, tzn. ze zabití, kuchání, odšupinění a odploutvení. A z prodeje hlav a vnitřností.
Pro případ zlomení špičky jsem měl po ruce náhradní tužku u ořezávátko :-)
Taky nechápu, proč ty komenty smazali... Dokonce teď v aktuálním článku zavedli moderovanou diskusi, asi tam chtějí mít jen pochvalné komentáře... Myslím si, že je to celé o byznysu - někdo třeba váhá, zda si na Blog.cz založit svou stránku, tak se podívá na Srdce, uvidí jen pochvalné komenty... :-/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama