Ze svobody přišla elegance!

7. června 2012 v 10:00 | D@ve |  zam(i/y)šlení
Kdo se někdy předtím setkal s tvrzením, které pojmenovává tenhle článek, jistě tuší, odkud vítr fouká! Totiž - je normální mít v počítači jiný operační systém než Windows? Přijde vám normální tvrzení, že ze svobody vždycky přichází elegance? Co si pod tím vlastně můžem představit?


Ano, můj notebook má linuxáckou duši, odborně se tomu říká operační systém. Ale nebojte, nechci tady chrlit nějaké ajťácké poučky ani moc dopodrobna rozebírat výhody a nevýhody Linuxu. Spíše se chci z více úhlů pohledu zamyslet nad mottem distribuce Linux Mint "ze svobody přišla elegance".

Když se na zmiňovanou svobodu podíváme skrz linuxové brýle, zjistíme, že je tento operační systém zdarma a kdokoliv ho může měnit i šířit dál, aniž by porušoval autorská práva. Víte, jsem chudý student a nemám na to pořídit si moderní Windows 7 za několik tisíc a pak se ještě štvát s hledáním různých ovladačů. Linux Mint je plnohodnotný moderní operační systém, který je zadarmo a navíc je elegantní! To znamená, že nejen hezky vypadá, ale snadno se i ovládá. Ovládání je intuitivní a v mnohém podobné od Windows. Naprosto běžné uživatelské činnosti jako je vytváření dokumentů, prohlížení webu, úprava fotek, videí, poslech hudby, sledování filmů a dokonce i hraní her je v Linuxu Mint možné! Dávno už neplatí, že Linux rovná se černá command lajna a nefungování programů, co běží pod Windows. Ze svobody přišla elegance!

Krásně to ilustruje následující vtip:
Ptá se syn Billa Gatese:
"Tati, chtěl bych sbalit nějakou holku, co mám dělat?"
"No synku, vezmeš si z mojí garáže to největší auto, oblečeš si nejlepší oblek, vezmeš děvče do nejlepší restaurace ve městě, po večeři vezmeš v parku kočár s koňmi a vezmeš jí na okruh kolem jezera, cestou koupíš největší kytici květů jakou budou prodávat a nakonec objednáš v hotelu Plaza prezidentský apartmá a tam spolu strávíte hezký večer..."
"Ale tati!!! Kde jsou romantické procházky, letmé dotyky, čtení poezie za měsíčního svitu..."
"Synu, to si vymysleli linuxáci, aby mohli balit holky zadarmo..."

(Více o Linuxu Mint například tady.)

<><

Vtip výše uvedený mi nasadil brýle manželství, kterými se nyní dívám na náš výrok. "Ze svobody přišla elegance" může být konstatování šťastného manželského páru. Anebo rozvedeného? Co myslíte?

<><

Nyní se podívám na tvrzení "ze svobody přišla elegance" politickými brýlemi. Co v tomto případě znamená svoboda? V roce 1989 byla sametová revoluce a náš národ byl osvobozen od nadvlády komunistů. Přišla demokracie, vláda lidu, která trvá do teď. Jsme ale opravdu svobodní? A kde je ta elegance? To si každý musí zodpovědět sám. Hodně lidí na politiky právem nadává, i mně dost věcí vadí, ale pokud chci žít podle křesťanské víry, měl bych se za politiky modlit. Elegance ve formě naděje pro náš národ jistě existuje - vždyť se říká, že "naděje umírá až poslední". Možná něco napovídá následující obrázek, hlavně ten předposlední odstavec, co myslíte? A je vlastně normální rozdělovat lidi na pravičáky a levičáky?<><

Poslední brýle, které si dnes v tomto svém zamyšlení nasadím, jsou brýle náboženské. "Ze svobody přišla elegance." Žijeme v tomhle světě, na který hodně lidí nadává. I mně je z mnoha věcí smutno. Slyšel jsem mnohokrát názor, že náboženství je jenom berlička pro slabochy. Ano, pro mě je lepší dojít do Božího království s "berličkou", než tam nedojít vůbec... Věřím, že každý z nás se chce nějakým způsobem osvobodit od trápení v tomhle světě a mít šťastnější život - řekněme, že elegantní. Ježíš řekl: "Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými." Ale kde jen tu pravdu hledat?

Chtěl bych vám nyní představit Nicka Vujičiče, člověka, který chtěl spáchat sebevraždu, protože se narodil bez končetin. V následující písni, kterou složil, zpívá o někom, kdo mu dal naději. I když z pohledu většiny z nás není normální - nemá pro nás tak samozřejmou věc jako ruce a nohy - zpívá o eleganci, o tom, že je něco víc, pro co se vyplatí žít. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama