Pořád single

17. května 2012 v 15:53 | D@ve |  (šp)rýmuju
Hlavou mi často proletí
"Už je mi čtvrt století,
a jsem pořád single."

Mám závist, v srdci dojetí,
když vidím páry v objetí,
holku má kdejakej ksindl.


Vysvitne sluníčko a holky vykvetou,
nečisté myšlenky k srdci se připletou.
Já myslím na Boha a koukám do země!

Zkoumám děvčata biblickou pipetou,
zdalipak netrpí bezbožnou dietou,
jestli se k životu nestaví ležérně.

Kterou si vybrat mám?
Jaký je Boží plán
pro život můj?

Zranění už dost mám,
je lepší zůstat sám?
Můj Bože, při mně stůj!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Salvatrice Salvatrice | Web | 17. května 2012 v 16:12 | Reagovat

Páni. Opravdu skvělé.

2 D@ve D@ve | Web | 17. května 2012 v 16:14 | Reagovat

[1]: Díky :-)

3 Alpha Alpha | Web | 17. května 2012 v 16:37 | Reagovat

Byť jsem tedy co se existence Boha týče docela skeptická, ta báseň je moc pěkná.

4 marty marty | Web | 17. května 2012 v 16:51 | Reagovat

Bůh ti řekne, co tě čeká a vysvětlí ti vše, co se již stalo, věř a pochopíš, věř sám sobě a holky v tebe také třeba budou věřit

5 D@ve D@ve | Web | 17. května 2012 v 17:08 | Reagovat

[3]: Jsem moc rád, že se ti básnička líbí. Smím se zeptat, co tě vede ke tvé skepsi vůči Bohu?

[4]: Díky za radu :-) A kterého Boha máš na mysli?

6 Alpha Alpha | Web | 19. května 2012 v 1:47 | Reagovat

[5]: No, jde spíš o prezentaci Boha. Chci říct, že svým způsobem věřím, že je něco, co nás přesahuje, ale nejsem si jistá, jestli to kterékoliv náboženství na světě zvládlo uchopit, nevím jestli je to bytost, spíš bych to nazvala hybnou silou...

7 patrik-vlk patrik-vlk | E-mail | Web | 20. května 2012 v 9:48 | Reagovat

[6]:
Zamlouvá se mi Tvůj názor.

Jistěže Bůh není bytost, ale TVOŘIVÁ KOSMICKÁ a VŠE PROSTUPUJÍCÍ ENERGIE, čili ta Tvá HYBNÁ SÍLA…

A proč si stále mnoho lidí, zvláště ateistů, myslí, že Bůh je nějaký - snad ten často kreslený dědeček - byť prý VŠEMOCNÝ?

Například křesťanství, které je nám v těchto končinách nejbližší (ačkoliv vzniklo z judaismu a pochází tedy vlastně ze střední Asie) a jehož původcem je pravověrný Žid Ježíš Nazaretský (Kristus znamená toliko co např. Buddha aj. - je to slovo, vyjadřující dokončený proces Nejvyššího stavu: Osvícení), bojující slovem o návrat židovských modloslužebníků k PRAVÉ víře a za to vinou těchto moci a zisků chtivých i popraven (ačkoliv skutečnými zakladateli křesťanství jsou až jeho apoštolové) je definováno Biblí: a to Novým zákonem; jeho výchozí a to ZÁKLADNÍ součást - Starý zákon, je ČISTĚ židovský.

Starý zákon vznikl před více než 5 000 lety; Nový zákon před 2 000 lety… Tehdy byl svět ještě velmi malý - takový obyčejný, prostý člověk, pastevec či řemeslník, kteří neuměli číst a pro nichž byl "konec světa" někde za snad už nejbližším velikým městem, či horou nebo tajemným a nebezpečným hlubokým lesem, si asi stěží dokázal představit něco jako je čistá energie - šedivý a moudrý MOCNÝ muž (něco třeba jako uznávaný a vážený staršina jeho obce) byl jeho chápání určitě nejblíže.

A to biblické stvoření světa v sedmi dnech? Znalosti vyvolených o světě a jeho fungování byly zajisté už v těch dobách mnohem větší, než jak jim je připisují dnes mnozí "nafoukaní" vědátoři (vždyť ty tajemné egyptské pyramidy byly postaveny ještě o pár tisíc let dříve!); ale jak to složité a i pro nás málo pochopitelné stvoření světa vysvětlit takovému negramotnému pasáčkovi koz někde z konce světa (a civilizace)?

8 Gabrina Gabrina | Web | 20. května 2012 v 11:33 | Reagovat

Povedené. ;-)

[6]: Dle mého má každý ve svém Já část které nestačí to, že celí svět je jen náhoda která se stala jedním velkým třeskem. Snad každý cítí že není vše jen otázkou materialismu. Když člověk o tom začne uvažovat, začíná se mu otevírat brána do duševního života kde hledá co za tím je. někteří křesťané tak třeba nalezli Boha. ;-) Držím palce ať v tvé myšlence pokračuješ, a najdeš odpověď. Třeba tě to přivede právě k Naší víře, možná ne, ale pevně doufám že jo. :D

9 D@ve D@ve | Web | 26. května 2012 v 14:37 | Reagovat

[6]: Ano, je pravda, že mnozí věřící svého boha prezentují jako nějakou sílu, vyšší moc, pomocí níž se stávají dokonalí... Je smutné, že často i biblické křesťanství je zredukováno na systém příkazů a zákazů. Já osobně však znám svého Boha, Ježíše Krista, jako osobu. Má mě rád, zajímá se o to, co zrovna řeším, vyslýchá moje modlitby, povzbuzuje mě v těžkých chvílích... Tohle všechno by nějaká vyšší moc nebo hybná síla nedokázala :-)

10 D@ve D@ve | Web | 26. května 2012 v 15:03 | Reagovat

[7]: Pane Vlku,

děkuji Vám za názor. Dovolím si s ním však nesouhlasit. Každý, kdo čte Bibli alespoň trochu pozorně a nezaujatě, musí dojít k závěru, že Bůh se ve Starém zákoně i v Novém zákoně projevoval jako živá osoba, bytost, která myslí, má pocity a zásady... Bůh se napříč Biblí (a i v dnešní době) vždycky zajímá o dobro člověka - žehná těm, kdo ho poslouchají, a trestá ty, kdo se mu vzpírají, ale hlavně se smilovává nad těmi, kdo svých hříchů litují a chtějí se k němu vrátit.

Mimochodem, žasnu nad tím, co všechno jsou lidé schopni si o Bibli vymyslet, aby si obhájili názor, že Bůh není osoba, ale jen energie...

11 patrik-vlk patrik-vlk | E-mail | Web | 27. května 2012 v 2:14 | Reagovat

Ahoj, děkuji za kritiku (a oznámení na mám blogu)

Nechci se s Tebou přít o tom, je-li Bůh bytost, anebo "jen" energie. Pouze jsem reagoval na komentář Alphy, která smýšlí podobně, jen v jiném podání - v tom spíše materialistickém, vidím u ní však náznak HLEDÁNÍ. A tím si musí projít každý jen trochu duchovněji zaměřený člověk.

Tibetský dalajláma Tändzin Gjamccho, představitel lámistického buddhismu (stejně jako v křesťanství, je i v o 600 let starším buddhismu mnoho variací, ale tyto se navzájem NEOSTOUZEJÍ ani se jejich následovníci navzájem NEVRAŽDÍ !, ačkoliv původní buddhismus indického prince Siddhárty Gauthama, později ještě za jeho života nazývaného Buddha - Osvícený, poté co se vzdal veškerého světského bohatství, je prapůvodní filozofií vycházející z hinduismu - o několik století později z něj vzniklo i náboženství, kdy slovo Buddha ale už tentokráte znamená pro věřící to, co pro křesťany Bůh), ve své knize Svoboda v exilu na otázku, jak se staví k jiným náboženstvím, odpovída: "Tak jako existují různé nemoci těla a tyto se léčí různými vhodnými léky, stejně tak existují i potřeby duše, které se naplňují různými náboženstvími, ze kterých si tato duše vybírá dle svého zaměření."

Vážím si každého věřícího, který to se svou vírou myslí poctivě - a nijak při tom nerozlišuji mezi tolikými mnohými vírami po celém světě. Líbí se mi i obsah Tvého blogu, kam jsem zabloudil náhodou.

Jsem křtěný v římsko-katolické církvi, ale smýšlením zen-buddhista. Není to náboženství, ale filozofie pocházející z Japonska (kde se dostal jak za-zen, tak i buddhismus z Číny a úspěšně konkuruje původnímu šintoismu), ke které jsem NEVĚDOMKY dospěl v průběhu svého života (kam se zařadit jsem velmi překvapen zjistil až po přečtení knihy o zen-buddhismu - samozřejmě až po "revoluci": za bolševika nebyla jakákoliv duchovní literatura běžně dostupná; pravda - ani jsem po žádné nepátral).

Trochu mne sice překvapila poznámka:" co všechno jsou lidé schopni si o Bibli vymyslet, aby si obhájili názor, že Bůh není osoba, ale jen energie..."

Nepotřebuji si nic vymýšlet ani o Bibli, ani třeba o Koránu (kterého si vážím stejně, jako i kterékoliv jiné inspirované knihy: islámismus vznikl o 600 let později z křesťanství a tyto víry mají mnoho společných znaků, včetně určité "agresivity" a "nesnášlivosti" ke svým odpůrcům: dokonce i předchůdcům - křesťané vůči židům stejně tak jako islám vůči křesťanství) - obě mám přečteny (netvrdím, že prostudovány). Zen-buddhismus je více méně osobní filozofie - nikomu nic nevnucuje, nihoko nemá zapotřebí přesvědčovat a už teprve ne násilím přetvářet k "obrazu svému". Je to filozofie především o "pracování sama na sobě" s podobnými etickými zásadami, jako třeba i ta PRAVÁ víra, kterou kázal Tebou zmiňovaný Ježíš Nazaretský (co se týče VÝZNAMU slova Kristus - tak s tím nic nenaděláš, tak to je; osobně mě trochu mate význam slova Mesijah, který je v Bibli kladen na roveň slovu Kristus, které ostatně znamená kromě "osvícený" také "vzkříšený", což se dá chápat stejně - ale biblický význam Mesijah je "vykupitel národa", za kterého byl tehdy některými z jeho učedníků považován i Ježíš - a to, bohužel, vlastně jen židovského: a Židé na něj čekají dodnes!). Také nechápu třeba Jehovisty (které považuji za SKUTEČNĚ PRAVÉ následovníky Ježíšova učení), kteří tolik lpí na těch "svých" 144 000 spravedlivých, jež mají být vykoupeni - mluví se JEN O PŘÍSLUŠNÍCÍCH ŽIDOVSKÉHO NÁRODA, o jiných národech v souvislosti s vírou (a to ještě jen judaismem) není ve Starém zákonu řeč! A co ti ostatní nespočetní poctivě věřící křesťané po celém světě?

O tom, proč  se "Bůh ve Starém zákoně i v Novém zákoně projevoval jako živá osoba, bytost, která myslí, má pocity a zásady..." jsem psal už výše. Jistěže, je to tam, ale nemám pocit, že bych to nějak vyvracel - jen jsem se pokoušel Alphě vysvětlit, proč tomu tak je. Nic víc…

12 D@ve D@ve | Web | 31. května 2012 v 12:11 | Reagovat

[11]:Ahoj, děkuju za odpověď. :-) I když je pravda, že církevní historie spíše svědčí o vraždách a násilích v křesťanství, jádro křesťanství se tím nezměnilo: Milovat Boha a milovat lidi (to je Velké přikázání, ve kterém je shrnuto celé desatero). Proto je křesťanství ve svém jádru odlišné od ostatních náboženství a filosofických směrů. Nikdo totiž neudělal to, co pro každého z nás Ježíš Kristus - dobrovolně zemřel za naše špatnosti a vstal z mrtvých. Buddha mu v tomto nesahá ani po kotníky. Kdysi jsem četl zajímavou knížku "Lotos a kříž" (http://www.usvit.cz/lotos-a-kriz), kde je popsáno, jak by zřejmě vypadal rozhovor Ježíše s Buddhou o prostitutce. Doporučuji k přečtení - jasně z toho vyplyne rozdíl mezi křesťanstvím a buddhismem.

Jehovisté si Bibli překroutili k obrazu svému a jasně jsou na nich patrné znaky sekty - na je jejich věrouce a praxi, lidé to jsou většinou (dle mé zkušenosti), hodní, slušní, ale oklamaní nebezpečným učením.

13 patrik-vlk patrik-vlk | E-mail | Web | 1. června 2012 v 7:05 | Reagovat

Ahoj. Děkuji za odkaz. Knihu si přečtu. :-)
Ovšem to na věci nic nemění - Sidhártha i Ježíš (a velmi mnoho dalších) jsou pro mne sice inspirované, ale jen historické osobnosti, které vykonaly pro lidstvo velké věci, a proto si jich vážím.
(Nakonec, vždyť i Mistr Jan Hus zemřel za svoji víru dost krutou smrtí.)
Na vysvětlení: zen-buddhismus aktivně nepraktikuji - je to jen životní filozofie mi nejbližší. Nic víc.
Ostatně - čistý Čchan (Zen) je svými projevy i dost podobný ateismu, ačkoliv to samozřejmě ateismus není: určitě JE něco, co nás přesahuje, což si ale ateisté ve své pýše nechtějí přiznat.

14 D@ve D@ve | Web | 2. června 2012 v 19:22 | Reagovat

[13]: Ahoj, díky za odpověď. Paradoxní je, že Jan Hus zemřel za svou ryzí víru v Krista. Kristus, narozdíl od Jana Husa, vstal z mrtvých, žije a je možné s ním navázat osobní vztah. To se Sidhárthou, Janem Husem ani se žádnou jinou historickou osobností udělat nelze. Co ještě dodat? :) Snad jen to, že být učedníkem Ježíše Krista znamená, že On má poslední slovo v mém životě. Slovy Jana Křtitele: "On ve mně musí růst a já se menšit." Žádný systém pravidel nedokáže člověka zbavit jeho hříchů, to může udělat jenom Ježíš, když ho o to člověk s lítostí požádá. Kéž by k tomuhle všichni hledající Boha dospěli...

15 Babeta Babeta | Web | 21. července 2012 v 14:06 | Reagovat

Páni...báseň je skvělá, jsi talent...! Zároveň vyvěrá ze tvého upřímného srdce. Líbí se mi a moc ti rozumím. Také jsem svého času čekala...sedm let to trvalo...

16 D@ve D@ve | Web | 1. srpna 2012 v 1:38 | Reagovat

[15]: Děkuju za pochvalu, jsem Pánu vděčný, že můžu takto skládat :-) Já od posledního rozchodu čekám asi rok a půl...

17 Salline Salline | Web | 3. srpna 2012 v 22:13 | Reagovat

Krásná básnička. Trochu se v ní vidím, taky závidím, když někdo v mém okolí má někoho blízkého a já jsem v tu chvíli sama. Jen je trochu smutné si odpírat tělesné radosti jen kvůli víře v Boha. Ale tím tě nijak neodsuzuju. Já bych ale nemohla

18 D@ve D@ve | Web | 3. srpna 2012 v 22:31 | Reagovat

[17]: Nepřestávám věřit, že v blízké době tu pravou potkám, a Tobě přeju to samé :-) Chápu, že rčení "nejdřív kostel, potom postel" je pro nekřesťany nepochopitelné. Trochu jsem se o tomto svém rozhodnutí rozepsal v článku "Fandí Bůh sexu?" tady: http://kucerad.blog.cz/1102/fandi-buh-sexu

19 D@ve D@ve | Web | 3. srpna 2012 v 22:33 | Reagovat

[18]: A taky je na toto téma pěkný článek od Davida Nováka "Proč čekat se sexem až do manželství" http://david-novak.blogspot.cz/2012/05/proc-cekat-se-sexem-az-do-manzelstvi.html :-)

20 Salline Salline | Web | 3. srpna 2012 v 22:40 | Reagovat

Taky ti přeju, abys potkal tu pravou.
Já v kostele už byla, na svatbě (ne mojí)...počítá se to? :-D
Víš, já si myslím, že život nesvázaný pravidly víry je jednodušší. Ochuzuješ se o to krásné...ženy jsou krásní, láska je krásná, sex je krásný...tak proč se při myšlenkách na tohle cítit provinile?

21 D@ve D@ve | Web | 3. srpna 2012 v 22:56 | Reagovat

[20]: "Pravidla víry" - to zní zajímavě, podobně jako třeba "pravidla silničního provozu" :-) Víme, že v dopravě nejsou pravidla proto, aby řidiči přišli o potěšení z jízdy, ale naopak kvůli tomu, aby si jízdu užili, bez nehod. Stejné úmysly má i Bůh se sexem. Nesobecká, sebevydávající se láska zpečetěná smlouvou manželsví (papír) + pohlavní stykem (fyzický, duševní i duchovní význam - být jedno tělo).
Hlavně chci napsat, že se jako křesťan necítím provinile, ba naopak, mám Boha rád, a proto nechci dělat věci, které se mu nelíbí. Tenhle princip funguje i u zamilovaných lidí. Někdo kdosi prohlásil, že "Bůh je v nás nejvíce oslaven, když jsme v Něm nejvíc potěšeni." Je jasné, že sexuální pokušení na mě dotírají denně, ale když prosím Boha o pomoc, dá mi sílu nad tím zvítězit (určitě znáš ten výrok, že kdo se podívá na ženu chtivě, už s ní zcizoložil v srdci). Je to tvrdý boj, ale platí, že "ten, kdo je v nás, je silnější než ten, kdo je ve světě. :-)

Snad jsem tě svou odpovědí neodradil, málokdo v tomhle se mnou souhlasí...

22 D@ve D@ve | Web | 3. srpna 2012 v 22:59 | Reagovat

[21]: A ještě odkaz na můj článek, že holky jsou opravdu krásné: http://kucerad.blog.cz/1010/nadherny-vsechny-holky-jsou :-)

23 Salline Salline | Web | 4. srpna 2012 v 12:44 | Reagovat

Víš, já si myslím, že si člověk může užít jízdu bez nehody, i  když se plně neřídí pravidly ;-) Ono ani ta pravidla silničního provozu nejsou vždy správná a dobře nastavená :-) Někdy prostě zvítězí ta touha užít si potěšení z jízdy

24 D@ve D@ve | 4. srpna 2012 v 21:07 | Reagovat

[23]: No, když to vezmu ze svého pohledu a zůstanu u té "silniční ilustrace", tak bych radši bral auto nové (nepoužité), než ojeté... Napadá mě možná lepší příklad: sex před manželstvím je jako když utrhneš kytku, která ještě nevykvetla. Prostě člověk přijde o to Boží požehnání, který je se sexem spojené, když je v souladu s jeho vůlí. Protože chci pro svůj život to nejlepší, rád si počkám :-) Plně respektuju to, že máš na to jiný pohled :-) A snad jsem tě tou ilustrací neurazil...

25 Salline Salline | Web | 5. srpna 2012 v 13:56 | Reagovat

[24]: Neurazil :-D Taky si ještě přihodím. Vyzkoušený a léty prověřený model už má vychytaný všechny mouchy. Víš, co od něho čekat, jsi si jistý, že ti vyhovuje a jsi pevně rozhodnutý, že žádný lepší a novější by ti ho nikdy nenahradil. Naproti tomu nový model tě může nepříjemně překvapit, když nebude "fungovat" v souladu s tebou. Kdo z vás se pak bude přizpůsobovat a ochuzovat se?

26 D@ve D@ve | Web | 6. srpna 2012 v 17:13 | Reagovat

[25]: Pokud má být model(ka) jen nástrojem k vlastnímu uspokojení, tak je tvá námitka na místě. Nesobecká láska však je o tom, že těla manželů patří jeden druhému (to je biblická myšlenka), jde tedy o to v první řadě uspokojit partnera víc než sebe. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama