Neviditelná modlitba!

7. ledna 2012 v 12:28 | D@ve |  zam(i/y)šlení
Máš už dost povrchního života? Hledáš cestu za lepším životem? Vyzkoušej neviditelnou modlitbu!


"Modlitba je nejstarší forma bezdrátové komunikace," řekl mi jeden obrázek na Facebooku a já mu dal za pravdu (dal jsem mu "like"). V biblických příbězích se sice nedočteme nic o wifi ani o sociálních sítích, ale přesto se lidé tehdy modlili k Bohu. Technika nebyla zdaleka na takové úrovni jako v našem 21. století. Zdá se, že se díky novým vědeckým vynálezům hodně věcí zrychlilo - můžeme rychleji cestovat, rychleji získávat a zpracovávat informace, rychleji komunikovat, nakupovat, platit, navázat "přátelství"... a přesto všechno často slýcháváme "nemám čas"! Když si může i křesťan díky technice zrychlit spoustu aktivit, měl by pak mít víc času na modlitbu, ne? Proč je to často jinak? Ve známé pohádce i v méně známém kresleném vtipu od Pavla Bosmana se ptá dívka kouzelného zrcadla na to, kdo je na světě nejkrásnější. A ve vtipu zrcadlo odpovídá: "No přece modlící se křesťan, děvenko!"

Když ty se modlíš, vejdi do svého pokojíku, zavři za sebou dveře a modli se k svému Otci, který zůstává skryt; a tvůj Otec, který vidí, co je skryto, ti odplatí. Mt 6,6

Ve vlastním pokojíku
Proč Pán Ježíš chce, abychom kvůli modlitbě vcházeli do svého pokojíku? Co když někdo z chudších lidí mít vlastní pokojík nemůže? To se potom nemůže modlit?
Podíváme-li se na kontext našeho verše, zjistíme, že Ježíš svým posluchačům klade na srdce, aby se nemodlili jako pokrytci na veřejných místech, aby byli lidem na očích. Koneckonců to nedělal ani On. Spíše se o něm dočítáme, že chodil na pustá místa:

Časně ráno, ještě za tmy, vstal a vyšel z domu; odešel na pusté místo a tam se modlil. Mk 1,35

Když nastal den, vyšel z domu a šel na pusté místo; zástupy ho hledaly. Přišly až k němu a zdržovaly ho, aby od nich neodcházel. L 4,42

Tak jako Pán Ježíš měl svůj pravidelný čas, kdy cíleně odcházel na pustá místa se modlit, tak i my bychom si měli naplánovat čas a určit místo na osobní ztišení s Bohem.

Za zavřenými dveřmi
Proč jeden z účastníků hádky často při odchodu práskne dveřmi? Nedává tím průchod svým pocitům s nadějí, že se mu aspoň trochu uleví?
Máš už dost povrchního křesťanského života? Chceš to změnit? Všichni jsme v duchovní bitvě, ve které se nám ďábel snaží ukrást srdce od Boha a zasít do něj plevel. Proto potřebujeme prásknout dveřmi před nepřítelem a přiblížit se k Bohu!

Podřiďte se tedy Bohu. Vzepřete se ďáblu a uteče od vás, přibližte se k Bohu a přiblíží se k vám. Jk 4,7

Existuje spousta věcí, které rády odvádějí naši pozornost od Boha. Předsudky, zkušenosti, únava, touha ještě spát, příliš mnoho úkolů, rozečtená knížka, dobrý pokec na chatu, film... Když už máme stanovené místo i čas pro modlitbu, je potřeba "zavřít dveře", což může znamenat: zavřít skutečné dveře od pokoje, vypnout telefon, hudbu, počítač, televizi i myšlenky a zaměřit celou svou pozornost na Boha. Pán Ježíš chodil právě na pustá místa, aby tam mohl být sám. Jen On a Otec. Když to potřeboval pro svůj život On, o co víc to potřebujeme my!

Se skrytým Otcem
Když jsme konečně na místě, kde nás nikdo a nic neruší, můžeme začít se modlit k Bohu, který navíc "zůstává skryt". Co znamená, že Bůh je Otec a že zůstává skryt?
Když člověk pozve Ježíše do svého života, stane se Božím dítětem a Bůh jeho Otcem. Bůh nás vššechny miluje a stará se o nás, i když si to ne vždycky uvědomujeme. Proto k Němu můžeme přistupovat a otevřeně mu říct, co máme zrovna na srdci.

V něm smíme i my ve víře přistupovat k Bohu svobodně a s důvěrou. Ef 3,12

Přistupme tedy směle k trůnu milosti, abychom došli milosrdenství a nalezli milost a pomoc v pravý čas. Žd 4,16

Před Bohem se nemusíme stydět vůbec za nic! On stejně o nás ví úplně všechno. Proto je lepší s Ním spolupracovat na změně našeho charakteru, abychom více odráželi ten Jeho.

I když Boha nevidíme fyzickýma očima, je možné ho vidět očima duchovníma:

Blaze těm, kdo mají čisté srdce, neboť oni uzří Boha. Mt 5,8

Čisté srdce si udržíme jedině tak, že budeme pravidelně mít svůj osobní čas s Ním. Mám zkušenost s tím, že nejrychleji vyslyšená modlitba je ta, když prosím Otce, aby mi ukázal, co se mu v mém srdci nelíbí. Máš to taky tak?

Při těchto skrytých, pro lidi neviditelných, modlitbách se nám Bůh postupně odkrývá. Čím blíže jsme Jemu, tím více se mu podobáme. Existuje snad lepší smysl života?

Nyní vidíme jako v zrcadle, jen v hádance, potom však uzříme tváří v tvář. Nyní poznávám částečně, ale potom poznám plně, jako Bůh zná mne. 1K 13,12

Závěr
Když se tedy modlíme ve skrytu, nechceme na sebe poutat pozornost, jsme před Bohem upřímní, Bůh nám zaslibuje, že "to, co je skryto, odplatí zjevně" - vyslyšenou modlitbou, svou důvěrnou přítomností, pokojem převyšujícím každé pomyšlení...

Netrapte se žádnou starostí, ale v každé modlitbě a prosbě děkujte a předkládejte své žádosti Bohu. A pokoj Boží, převyšující každé pomyšlení, bude střežit vaše srdce i mysl v Kristu Ježíši. Fp 4,6-7

Když se ztišíme před Bohem, On nezůstane zticha!

Krásně to je vyjádřeno písní Frozen Inside od skupiny HB (viz následující video, odkaz na text celé písně je tady):

When you spend time all alone,
you will come to see the depth of your faith
in the almighty God.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lúthien Lúthien | Web | 7. ledna 2012 v 19:12 | Reagovat

Parádní článek! Osobní ztišení s Bohem je hodně důležité, ale stejně tak je důležité zůstávat v Jeho přítomnosti pořád, když se třeba stane, že člověk opravdu nenajde čas a možnost modlit se někde v klidu sám, může být na Boha stále napojený ve svých myšlenkách, jak se píše v Bibli, že se máme modlit neustále.

2 D@ve D@ve | Web | 7. ledna 2012 v 19:34 | Reagovat

To je pravda, děkuju za doplnění :-)

3 Belief Belief | Web | 7. ledna 2012 v 19:40 | Reagovat

Úžasný článek a krásná písnička!!
Pro mě modlitba hrozně moc znamená.
Právě díky ní cítim přítomnost Boha. Vím, že s Ním si můžu promluvit v každé situaci. On je jediný, který má pro mě vždy čas a NIKDY mě neodmítne!Je nádherné vědět, že je vždy se mnou a chrání mě ve dne i v noci. Jenom s Ním dokážu překonat všechny překážky!!

4 krehkaexistence krehkaexistence | 7. ledna 2012 v 22:55 | Reagovat

Nejkrásnější čas s Bohem je při modlitbě!Líbí se mi tento článek:-)

5 Křesťan Křesťan | E-mail | Web | 7. ledna 2012 v 23:20 | Reagovat

Velmi dobrý článek, nad kterým jsem se i já byl nucený se zamyslet, děkuji :-)

6 GVKB GVKB | E-mail | Web | 11. dubna 2012 v 19:56 | Reagovat

Nový náboženský věk přichází aby nahradil starý náboženský věk, tedy jde o něco co je přirozené a nutné, to co je nové potřebuje zdroje ke svému růstu a pomoc od toho co je staré. Problémem u náboženství je, že to staré nechce pomoci tomu novému a nechce mu ani poskytnout zdroje k růstu, protože se bojí svojí smrti a neuvědomuje si, že může existenčně částečně v tom novém pokračovat tím, že tomu novému předá svoje náboženské hodnoty zcela dobrovolně. Náboženství je o lásce k tomu co je nám svaté a o čem nepochybujeme a tak tomu věříme a hodnoty tomu i svěříme, co je ale současnému člověku natolik svaté, aby on tomu natolik věřil, že tomu i veliké hodnoty svěří, když už byl tolikrát podveden nejrůznějšími mazanými podvodníky, co se podobají vlkům v beránčí kůži. Jeden hloupý administrátor mi 10.7. 2007 smazal 29 stránek na internetu a označil mě za stoupence nového náboženského věku, šlo o virtuální ukřižování, které bylo v historii internetu prvním velikým významným virtuálním ukřižováním svatého GVKB mučedníka, který přišel spasit internet a ukončit tak staré období ve kterém nebyla láska ale bylo zde jenom mnoho virtuální nenávisti. Po ukřižování jsem vstal z mrtvých a založil jsem si svoje stránky jinde kde nejsou hloupí administrátoři kteří slouží hloupému starému konzumnímu náboženství. Základem nové víry je vždy to, že se zakladatel mnoho přiblíží k tomu co lidi prožívají a nalezne pro ně i pomoc, která jim pomůže nalézt to čemu lze skutečně věřit a svojí budoucnost tomu i svěřit. Nelze již v současné době věřit tomu co je napsané na papíře, nebo na internetu, či tomu co spatříte v televizi, to vše je jenom geniální past, která se snaží vás okrást o to co milujete a potřebujete. Z lidí se díky konzumnímu stylu života stali sobecké svině, které mezi sebou bojují po celý život o výhody a jistoty, nic jiného již neumí a pokud v boji se sobeckými sviněmi prohrávají, tak drogy konzumují a tím se uklidňují. Díky bohu se smát sobeckým sviním mohu, tak to je že ten druhý sobecká svině je. Tato meditace lékem na moderní duševní nemoci je, protože naivní optimisty v inteligentní pesimisty proměňuje a tím jim dávám možnost zde v tomto konzumním očistci existovat. Věřit můžete jenom svojí inteligenci a jí můžete i svojí budoucnost svěřit, budete se muset po celý život neustále muset učit novému a neustále se zdokonalovat, aby vás ti druzí nějak geniálně nepodvedli a neokradli o to co milujete a potřebujete. :-)

7 D@ve D@ve | Web | 11. dubna 2012 v 20:23 | Reagovat

[6]: Vážený pane Kouba,

i samozvaný "spasitel internetu" potřebuje skutečného Spasitele - Ježíše Krista.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama