Proboha! Zeitgeist...

16. března 2011 v 18:45 | D@ve |  zam(i/y)šlení
Jeden můj kamarád, který se nedávno rozhodl žít pro Ježíše, mi doporučil podívat se na reakci římskokatolického kněze v protinábožensky založeném filmu nazvaném Proboha! Při jeho sledování jsem si vzpomněl na jiný film, Zeitgeist, který se rovněž snaží zesměšnit a znevážit křesťanství. Jaký je můj dojem z těchto filmů? V čem mají podle mě pravdu a v čem ne?


Bill Maher, politický komentátor a komik hrající hlavní roli ve filmu Proboha!, se ve snímku vyptává různých lidí, převážně křesťanů, na různé otázky, které většinou nejdou vysvětlit materialistickým způsobem (zázraky popsané v Bibli). Místo toho, aby pokorně připustil i jiný názor, snaží se tázané zesměšnit a za každou cenu si prosadit ten svůj. Přitom mu ale asi nedochází, že tímto filmem předvádí vyčerpávajícím způsobem svou aroganci a neinformovanost.

Na druhou stranu mě velmi rozesmálo porovnání oděvů a pohybů římskokatolických kněží a hudebních celebrit.

Velice mě zklamaly reakce oslovených křesťanů, které většinou ukazovaly na to, že neznají Bibli, že nedokáží biblicky odpovědět. Není se pak čemu divit, když si z těchto lidí pan Maher dělá legraci. Je to tedy pro křesťany výzva! Samotné Boží slovo nás vybízí takto: "všechno zkoumejte, dobrého se držte, zlého se chraňte v každé podobě." Lepší je neříkat dokola naučené fráze, ale mluvit o tom, jak Ježíš konkrétně ovlivňuje náš život.

Film Proboha! poukazuje i na nelogičnosti v ostatních náboženstvích či sektách (mormoni, muslimové...), kde tyto nelogičnosti jsou opravdu trefně znázorněny.

Nelze ovšem klást rovnítko mezi biblické křesťanství a ostatní náboženství, jak Bill Maher chybně udělal, a tak zřejmě kvůli četným setkáním s neupřímnými křesťany a vyznavači různých náboženství došel k závěru, že "náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum."

Co by asi na tento jeho výrok řekli např. pánové Albert Einstein nebo Isaac Newton? Oba tito proslulí vědci věřili Bibli!

Podobně je na tom i film Zeitgeist, který se snaží pomocí astrologických blábolů a manipulací s fakty přesvědčit svého diváka o tom, že Ježíš Kristus nikdy neexistoval a že celá Bible je jen upravená kopie starověkých legend.

O důvěryhodnosti Bible byla napsána například kniha "Více než tesař", jejíž autorem je Josh McDowell, nebo kniha "K jádru křesťanství" od C. S. Lewise.

Závěrem necháme promluvit již zmíněné vědce a milovníky Bible - Alberta Einsteina a Isaaca Newtona.

"Opodstatněný konflikt mezi vědou a náboženstvím nemůže existovat. Věda bez náboženství je chromá, náboženství bez vědy je slepé. Ke smůle těch, kteří jsou zaměřeni na vědu, nelze Boha objevit ani demonstrovat čistě vědeckými prostředky. To však samo o sobě nic nedokazuje. Znamená to jen, že v této záležitosti bylo použito nesprávných prostředků."
Albert Einstein


"Sestoupil z nebe na tuto zem. Svůj královský šat vyměnil za oděv pozemšťana a stal se člověkem, abychom my mohli být dětmi Božími. Ponížil se až do prachu země, abychom mohli být povýšeni k nebeskému trůnu. Přestože byl bohatý, stal se nejchudším z lidí. Spal v cizích jeslích, jel po moři v cizí lodičce, jel na cizím oslátku a byl pohřben v cizím hrobě. Narodil se proti přírodním zákonům a vyrostl ve skrytosti jako služebník všech. Neměl vyšší vzdělání tohoto světa, nenapsal jedinou knihu, ale do největších knihoven světa by se nevešly knihy, které byly napsány o něm. Nesložil ani jednu píseň, ale svou odpouštějící láskou rozezvučel víc písní chvály, než všichni básníci světa. Když byl dítětem, zneklidnil krále, když byl chlapcem, udivil doktory, když byl dospělý, otřásl národem i mocnou veleříší římskou. Ovládal přírodní zákony, chodil po vlnách moře, tišil bouře, nasytil z mála tisícové zástupy, uzdravoval bez léků, křísil mrtvé. Nepřátelé jej nemohli přemoci, Satan jej nemohl zahubit, ani hrob ho nemohl zadržet. Nade vším zvítězil. Svojí láskou přetvořil svět. Velcí mužové světa přišli a odešli. On - svatý, jediný zůstal navěky. Tento Ježíš je Spasitel světa, můj Spasitel, chceš-li, bude i tvůj. Pokoř se před ním, provolej ho za krále svého srdce a života. Zvol si Ježíše, protože nikdo není jako On."
Isaac Newton
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jaryn Jaryn | 18. října 2013 v 7:51 | Reagovat

Slovo bůh pro mne není nic víc než označení výtvoru lidské slabosti. Bible je sbírka legend, které jsou sice úctyhodné, ale přesto velice primitivní. Žádná její interpretace, byť by byla sebelepší, nemůže (podle mého názoru) tento fakt změnit.      -Albert Einstein

2 Jaryn Jaryn | 18. října 2013 v 7:54 | Reagovat

Bohužel, ale co tu píšete jsou jen bláboly. Stejně, jako v Bibli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama