Skutečnosti bez racionálního vysvětlení

11. ledna 2011 v 14:42 | D@ve |  zam(i/y)šlení
Z přednášek o Umělé inteligenci si pamatuji, že stroje se vždycky "chovají" racionálně, logicky. Ale jak je to s lidmi? Může mít stroj city? Mohou například knihy samovolně padat z police? Léčitelé nadpřirozeně léčit? Nebo se snad nějaké bytosti ve vesmíru baví nad tím naším lidským pachtěním? Mnoho otázek vzbuzuje sousloví paranormální jevy.


Úvodem chci říct, že nemám rád spekulace. Zabírají totiž spoustu času, úsilí a člověka to stejně nikam neposune. A jistě mi dáte za pravdu, že na téma paranormální jevy se spekulovat dá až až.

Je ale vůbec možné nalézt nějaké rozumné vysvětlení těchto jevů? Jinak řečeno - je možné nalézt vysvětlení nevysvětlitelných (či snad zdánlivě nevysvětlitelných) skutečností?

Toť otázka.

Může hrnec pochopit mysl hrnčíře? Či snad hodiny mysl hodináře? Obraz malíře? Píseň skladatele? Fyzika duchovní svět?

Nemyslím si, že je nutné se dohadovat o tom, že každý člověk má v sobě zabudovanou touhu po poznávání duchovních věcí. Důkazem toho může být klidně i fakt, že témata týdne na blog.cz se velice často týkají duchovních věcí. Blog jsem si založil v říjnu 2010 a za tu dobu jsem se setkal s tématy jako např. hřbitov, fantasie, přátelství, posmrtný život, paranormální jevy… Každý z nás máme nějakou svou "životní filosofii", která určuje naše názory na nás, na věci kolem nás i v nás.

Je ale možné najít nějakou universální odpověď, která nebude závislá na různých životních filosofiích různých lidí? Pokud materiálním způsobem (vědecky, pomocí fyzikálních zákonů) dokážeme vysvětlovat jevy ve fyzickém světě, bylo by možné vysvětlit duchovní věci (z materialistického pohledu iracionální, nelogické) nějakými duchovními nástroji? Existují vůbec nějaké?

Pro další úvahy je vhodné si v srdci aktivovat duchovní zrak. Jak se to dělá? Ve fyzikálním světě platí fyzikální zákony. V duchovním světě platí duchovní zákony. Ve fyzikálním světě existují dobrá a špatná (nepřesná) skripta. V duchovním světě zrovna tak. Nejlepšími duchovními skripty (jsou ověřená několik-staletí-dlouhou praxí a vychází z nich i česká kultura) je Bible, Boží slovo.

A jeden z duchovních zákonů je definován takto:
"Blaze těm, kdo mají čistá srdce, neboť oni uzří Boha."
Ve skriptech má označení (odkaz): Matoušovo evangelium, 5. kapitola, 8. verš.

Já jsem si tento zákon pracovně pojmenoval "aktivace duchovního zraku".

Jako vysokoškolák se při studiu držím doporučených skript, abych se naučil danou látku. A úplně stejně se snažím chovat i v duchovním světě, který sice není (materiálně) vidět, ale existuje a jeho zákony platí, ať jim věřím či nikoliv. Ani to, když je třeba někdo ignoruje, tak to je jejich platnosti nezbaví.

Duchovní zrak se tedy aktivuje vírou v Ježíše Krista. Když jsem uvěřil, že Ježíš zemřel za moje špatnosti na kříži a vstal z mrtvých, poprosil jsem ho za odpuštění a za sílu pro můj život, aby mě vedl a pomáhal mi žít tak, aby se mu to líbilo, očistil moje srdce. A já jsem ho pak spatřil. Zabydlel se v mém srdci a je… nádherný. Proměňuje můj život. Kdo to nezažil, nepochopí.

Je mi jasné, že pro člověka s vypnutým duchovním zrakem toto moje povídání působí iracionálně. Podobně ale i pro mě je nepochopitelné, proč tito lidé nechtějí poznat někoho tak nádherného - Ježíše Krista.

Dalo by se o tom povídat dlouho, ale nechci odbíhat od tématu. Hlavní myšlenkou této úvahy je poukázat na duchovní zákon, který dává vysvětlení na paranormální jevy!

Jak je možné, že například vyvolávání duchů funguje? V duchovním světě existuje Bůh a andělé. Někteří andělé se vzbouřili proti Bohu a snaží se jak můžou, aby každého člověka oddálili od poznání Boha. Slovy Skript:

2.Korintským 11:13 Takoví rádoby apoštolové jsou ve skutečnosti podvodníci, kteří se vydávají za apoštoly Kristovy.
14 A není divu, vždyť sám satan se vydává za anděla světla!
15 Není tedy nic zvláštního, když se i jeho služebníci vydávají za služebníky spravedlnosti. Nakonec ale dopadnou, jak si zaslouží.

Jan 8:42 Ježíš jim řekl: "Kdyby byl vaším Otcem Bůh, milovali byste mě, protože jsem vyšel z Boha a od něj přicházím. Nepřišel jsem sám od sebe, to on mě poslal.
43 Proč nerozumíte mé řeči? Nemůžete mé slovo ani slyšet!
44 Váš otec je ďábel a vy chcete plnit touhy svého otce. Od počátku to byl vrah a nestál v pravdě, protože v něm pravda není. Když mluví lež, mluví, jak je mu vlastní, neboť je lhář a otec lži.
45 Ale protože já říkám pravdu, nevěříte mi.
46 Kdo z vás mě usvědčí z hříchu? A když říkám pravdu, proč mi nevěříte?
47 Kdo je z Boha, slyší Boží slova. Vy neslyšíte proto, že nejste z Boha."

Jan 10:10 Zloděj přichází, jen aby kradl, zabíjel a ničil; já [Ježíš] jsem přišel, aby měly život - život v plnosti.
11 Já jsem dobrý pastýř. Dobrý pastýř za ovce pokládá svůj život.


Jaký z toho udělat závěr? Paranormální jevy se ve světle Božích skript stávají jevy normálními, vysvětlitelnými.

O věrohodnosti Božích skript se dá mnoho diskutovat, ale když se člověk oprostí od svých předsudků a použije mozek (rozum, logiku) a prokáže odvahu tím, že uvěří Ježíši Kristu, na vlastní kůži pozná, že jsou pravdivá.

A pro zajímavost si poslechněte píseň "Pan Novák" od skupiny Prorock, kde se zpívá o muži, jehož víra je jako ten dort, který uvařili pejsek s kočičkou…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 MoNii MoNii | E-mail | Web | 11. ledna 2011 v 15:00 | Reagovat

úžasně podané..Takový styl a mysl se mi líbí,něco podobného jsem na svém blogu pokusila vysvětlit taky ;) Můžeš se podívat a něco mi vytknout..aby jsi rozuměl,o tyhle věci mám opravdu zájem..

2 D@ve D@ve | Web | 11. ledna 2011 v 15:20 | Reagovat

[1]: Pěkná recenze knížky ten Tvůj článek :) Smím se tě zeptat, jestli jsi učednice Ježíše Krista? Pokud ano, tak kdybych byl autorem Tvého článku, nebál bych se rozepsat více o Boží moci, o tom, jak Ježíš dokáže zlomit moc prokletí, moc hříchu. ;)

3 TynusQu TynusQu | Web | 16. ledna 2011 v 9:33 | Reagovat

Moc moc moc děkuji!Určitě máš krásnou budoucnost,a vyskou určitě zmákneš raz dva!

4 m. m. | Web | 17. ledna 2011 v 16:00 | Reagovat

Líbí se mi to s tím hrnčířem a hrncem, ale věřím, že pokud jsme i my byli stvořeni nějakým "hrnčířem", pak nám dal do vínku mnohé, čím hrnce obvykle neoplývají - dostali jsme duši a s ní touhu po její seberealizaci a pochopení toho, jak to vlastně ve světě chodí a co je důležité. A myslím, že i když třeba ne jako lidské bytosti, jednou k tomu pochopení dojdeme.

5 D@ve D@ve | Web | 18. ledna 2011 v 0:06 | Reagovat

[4]: Římanům 1:19 Co se dá o Bohu poznat, je jim zřetelné, neboť jim to Bůh odhalil.
20 Jeho neviditelné znaky - jeho věčnou moc a božství - lze už od stvoření světa rozumem postřehnout v jeho díle. Nemají tedy výmluvu.
21 Ačkoli Boha poznali, nectili ho jako Boha. Místo aby byli vděční, propadli ve svých myšlenkách marnosti a jejich nerozumné srdce se ocitlo ve tmě.
22 Prohlašují se za moudré, ale jsou blázni.

6 phoenix phoenix | Web | 18. ledna 2011 v 16:18 | Reagovat

[5]: přijde mi, že máš hodně věcí v hlavě srovnaných... tím spíš je škoda, že tolik nepoužíváš vlastní slova...

7 D@ve D@ve | Web | 18. ledna 2011 v 16:52 | Reagovat

[6]: Víš, když bych to nedokázal říct lépe, nestydím se citovat lepšího mluvčího, v tomto případě Boha. Ve článku píšu, že nemám rád spekulace. Takže když nechci spekulovat o něčem, co přesahuje moje myšlení (otázky věčnosti - co bude po smrti atd.), tak musím mít něco pevného, na čem postavit víru. Pro mě je tento pevný základ Bible. Takže jsem ji citoval z toho důvodu, aby bylo jasné, že to není z mojí hlavy (jinak by se to dalo zpochybňovat), ale že to je Boží slovo, které platí. ;)

8 phoenix phoenix | Web | 18. ledna 2011 v 17:46 | Reagovat

[7]: ale v tom případě stavíš na vlastní víře v to, že je tato kniha skutečně od hospodina, což je přinejmenším pro velké množství lidí... spekulativní. už jen třeba proto, že v jeho existenci nevěří, věří v jiné bohy, atd.
není to spíš tak, že každý člověk vidí svoji subjektivní pravdu v tom, čemu se rozhodne věřit?

9 D@ve D@ve | Web | 21. ledna 2011 v 11:22 | Reagovat

[8]: Ano, každý má právo mít tu svou pravdu a jedině jí věřit. Ale co když ta jeho pravda o věčném životě nebude fungovat?

Tak jako v matematice existuje absolutní hodnota, pomocí níž se dá určit vzdálenost libovolného bodu od počátku, tak i v duchovním světě musí existovat nějaká absolutní hodnota. Nějaký pevný bod, fakt, z kterého můžeme vycházet. Kdybychom ze souřadnicového systému utrhli počátek, ve 2D bod [0; 0], nemohli bychom dělat žádné matematické operace.

Analogicky k tomuto matematickému faktu lze dojít k závěru, že oblíbené tvrzení "všechno je relativní", jinými slovy "nic není jisté", odpovídá utržení počátku, vyloučení Hospodina ze svých úvah. Protože: "jak si mohu být jistý tím, že nic není jisté?"

Je to jako když bychom měli nějakou funkci, která by měla nějaké lokální extrémy a jeden globální extrém. (malé kopečky nebo údolí a jeden velký kopec nebo jedno velké údolí). A každý lokální kopeček by vykřikoval: já jsem ten největší, okolní extrémy mě nezajímají.

Existence absolutní hodnoty je zřejmá. Ovšem pro lidi, kteří si nechtějí aktivovat duchovní zrak (viz článek), je daleko pohodlnější ignorovat zřejmá absolutní fakta a dál setrvávat ve slepotě.

10 phoenix phoenix | Web | 21. ledna 2011 v 21:52 | Reagovat

[9]: zcela obecně: když něčí "pravda nefunguje", tzn. když je v přímém rozporu s tím, co člověk vnímá vlastními smysly (protože to je jediný náš zdroj informací o okolním světě, jinak to ani poznat nemůžeme), má tento vpodstatě dvě možnosti: buď se rozhodne tohle zjištění ignorovat a sám sobě začne nalhávat, že vidí něco jiného, než vidí - což vede k zaslepenosti nebo třeba až k nějakému druhu fanatismu -, anebo zkrátka přizná, že se mýlil, a svůj názor na fungování světa patřičně změní. a každý samozřejmě za svoje omyly a chyby nese zcela přirozené následky, stejně jako je nese za cokoliv jiného... proč by to mělo být se životem po tomhle životě nějak jinak?
třeba je, třeba není... ale vzhledem k tomu, že si to ani jeden nejspíš nepamatujeme, byly by to jen spekulace...
tvoje matematická metafora dává smysl, jenomže vycházíš z (nepodloženého!) předpokladu, že v duchovním světě "přece musí" existovat výchozí bod, když si ho lidé definovali i v matematice. proč by musel...? to je zas jen otázka víry, rozhodnutí. možná proto mám obecně problém s konceptem náboženství, že se téměř každé (či spíš jeho stoupenci) snaží dokázat, že ono je to jediné pravdivé... trochu mi to připomíná hašteření našich milovaných politických elit.
ale tohle si prosím neber vůbec osobně! nechci tu rozpoutávat flamewary, ani nečekám, že to dneska "vyřešíme" :-) nemám rád samozvané autority. ale osobní víra jednotlivce je pro mě nedotknutelná...

11 D@ve D@ve | Web | 21. ledna 2011 v 22:43 | Reagovat

[10]: Kdyby si křesťanství vymysleli lidé, tak máš naprostou pravdu. Myslím si, že hlavní problém spočívá v tom, že "nemáš rád samozvané autority". Kdyby nebylo Hospodina, nebyli bychom tady ani ty, ani já. Já jsem Ho přijal jako nejvyšší autoritu, On sám potvrzuje v mém srdci svou existenci, včetně vyslyšených modliteb a celoživotní péče, která je plná zázraků. Takže pro mě je víra v biblického Boha podložená - logickou úvahou i vlastní zkušeností. A nejsem zdaleka sám, kdo zažívá konkrétní vedení Bohem.

Ale jak píšeš - je to na každém člověku, zda uvěří. Je to na každém z nás, jestli na trůnu našich životů budeme sedět my, nedokonalí, sobečtí lidé, anebo dáme absolutní vládu dokonalému Stvořiteli. Já doporučuji druhou možnost ;)

12 phoenix phoenix | Web | 21. ledna 2011 v 23:09 | Reagovat

[11]: ono se i tohle dá brát z dalších stran, opět ve svojí argumentaci na podložení víry vycházíš z té víry :-) ale ono to moc dobře jinak nejde a asi nemá smysl snažit se víru nějak "dokázat", potom by se totiž stala exaktní vědou... - ale tohle by bylo ještě na fakt hodně dlouhou debatu. nicméně to je to, co mě na tomhle světě baví, tolik možných pohledů na jednu věc, ta rozmanitost :-)
rozhodně si nemyslím, že je člověk tím "nejvyšším" v tomhle světě, ale ani ho nepovažuju za cokoliv míň než jakoukoliv jinou část vesmíru. a dokonalost... to je taky velmi relativní pojem, když se oprostíme od lidmi vyrobených měřítek a hodnocení, ne?
btw. existenci křesťanského boha popřít pochopitelně nemůžu, stejně jako ji nemůžu dokázat, ale ani na jednom z toho nemám nějaký zvláštní zájem. já raději půjdu životem (relativně) sám a budu se učit z vlastních chyb, než abych se nechal vést, když to nepotřebuji (nebo se mohu nechat vést někým jiným). koneckonců, co jiného než zkušenosti tvoří život člověka? a ono je to asi také o sebedůvěře, ale nejen...
tak jako tak, dohodli jsme se, že se nedohodneme - to je jeden z nejlepších možných konců debat :-) takže, přeju hodně štěstí na tvojí cestě, Křesťane :-)

13 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 23. ledna 2011 v 19:09 | Reagovat

Zdravím Tě bratře,

velmi hezky řečeno. Poznat Pána Ježíše, jako osobního spasitele je k nezaplacení a člověk ledasco pochopí...článek na toto téma jsem také sepsal na svém blogu, akorát jsem se trochu více věnoval identifikace mnohých paranormálních jevů.

http://zivot-nazory.blog.cz/1101/paranormalni-jevy-a-jejich-vysvetleni

Měj se požehnaně. Marpefi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama